Pierścionki to najpopularniejszy typ biżuterii. Ich popularność znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn choć współcześnie to właśnie kobiety są największymi wielbicielkami tych ozdób.
Jubilerzy prześcigają się w pomysłach na wygląd i formę pierścionków. Obecnie większość pierścionków robionych jest ze stopu metali szlachetnych takich, jak złoto, srebro, platyna czy tytan. Kształt pierścieni najczęściej ma charakter obręczy przyozdobionej ciekawym oczkiem. Do oczek stosuje się kamienie szlachetne, półszlachetne bądź zupełnie syntetyczne. W kształtach, stopach metali czy użytych kamieni panuje obecnie zupełna dowolność. Choć projektanci biżuterii coraz częściej prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych czasem awangardowych kształtach pierścionków, to nadal modne są skromne i niezwykle subtelne wzory z małymi kamyczkami.
Coraz częściej zaczynamy poszukiwać wzorów, które swoją świetność mają już poza sobą. Poszukiwania takich starych ozdób ma swój urok a odnalezione i odnowione mogą być niezwykłą pamiątką. Pierścienie poza zdobieniem mają również inną rolę. Jedną z takich właśnie ważnych funkcji jest symbolika. Dziś pierścionek noszony na palcu serdecznym oznacza stan narzeczeństwa czyli zgodę na zawarcie w najbliższym czasie związku małżeńskiego. Pierścienie zaręczynowe wykonywane są najczęściej ze złota a podstawą oczka jest diament. Jego wielkość zależy od zasobności portfela przyszłego Pana Młodego.
Nie znaczy to, że pierścionek z cyrkonią ma mniejszą siłę symbolu.
Symboliczna forma pierścieni nie dotyczy się tylko narzeczonych, nadal bowiem w niektórych zakonach pierścień jest oznaką przynależności i wierności Chrystusowi. Niektórzy świeccy członkowie Opus Dei na znak życia w celibacie zakładają na palec obrączkę tą przysięgę symbolizującą.
Komentarze: