Właściwości zielonych kamieni

 ›  › Właściwości zielonych kamieni

Uroda

Właściwości zielonych kamieni

Właściwości zielonych kamieni
Poznajmy bliżej własności zielonych kamieni, tak blisko zwią­zanych z metalami, które zawsze były i są potrzebne człowiekowi. Zacznijmy od kamienia, którego historia wykorzystania osiągnęła już dziesięć tysięcy lat — od nefrytu. W Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego można obejrzeć wystawę wyrobów z polskiego nefrytu.

Są tam broszki, wisiorki, obrączki i wiele innych różności, wykonanych z tego od wielu wieków cenionego i lubianego kamienia. A stosowano go już w okresie młodszej epoki kamienia do wyro­bu różnego rodzaju narzędzi. Dzięki swej zwięzłości i olbrzymiej wytrzymałości stanowił on nieoceniony materiał do wyrobu sie­kierek, noży, grotów strzał, młotów. Znajdowano je właściwie w całym świecie — od brzegów jezior w Szwajcarii aż po Bajkał i Angarę, na brzegach Morza Karaibskiego i w Nowej Zelandii. Obok jaspisu nefryt w przeszłości był powszechnie uważany za kamień leczniczy. Kiedyś uważano go za minerał, według obec­nych poglądów jest on przeobrażoną skałą, zbudowaną głównie z drobnych, poprzerastanych pręcików i igieł złożonych z mine­rałów zwanych amfibolami. Szczególnie ceniony był nefryt w Chinach, gdzie wyrabiano zeń ozdoby, rzeźbione naczynia, a także przedmioty kultu religijnego. Znane też były w Chinach specjalne instrumenty muzyczne zło­żone z cienkich nefrytowych płytek, zawieszonych na złotych lub jedwabnych sznurkach. Pod uderzeniem drewnianego młoteczka wydawały one dźwięki o różnych tonach, podobno w zależności od tego, z jakich złóż pochodziły płytki. Z podobnych płytek wyra­biano także dzwoneczki oprawne w czarne drewno.

Ciekawe wpisy związane z modą oraz urodą:

Właściwości zielonych kamieni Reviewed by on niedziela, 17 listopada, 2019 .

Właściwości zielonych kamieni Poznajmy bliżej własności zielonych kamieni, tak blisko zwią­zanych z metalami, które zawsze były i są potrzebne człowiekowi. Zacznijmy od kamienia, którego historia wykorzystania osiągnęła już dziesięć tysięcy lat — od nefrytu. W Muzeum Mineralogicznym Uniwersytetu Wrocławskiego można obejrzeć wystawę wyrobów z polskiego nefrytu. Są tam broszki, wisiorki, obrączki i wiele innych różności,

ABOUT AUTHOR /